Stavba dřevěných plotů na zakázku

Po desetiletí, kdy se při výstavbě plotů používaly výhradně materiály jako beton a cihly, či se pozemek domu ohraničil jako pozemek zahrady někde za městem, či jako průmyslový areál obyčejným pletivem, se i stavebnictví vrací k tradičním stavebním materiálům jako je dřevo a kámen.

V současné době si přední pozici drží ploty ze dřeva. Dřevěné ploty a ohrady působí vždy velmi esteticky a dokreslí krásu každého domu, každé zahrady.

Dřevěné ploty se skládají z několika dílů - ze sloupků, ráhna, kotvících trnů a plotovky. Standardní zakončení plotovky je rovný řez, je možno provést zakončení na několik jiných způsobů: tzv. nehet, špice, fazeta či zcela jiné, originální dle přání zákazníka.

Ploty jsou podle způsobu opracování vyráběny třemi způsoby, a to:

Dřevěné ploty ručně opracované

Při této výrobě je použito výhradně ruční nářadí a odstraňuje se minimální vrstva dřevěného materiálu. Tento způsob přináší estetické a užitné výhody, poněvadž ručně opracované dřevo kopíruje původní tvar kmene, má zvýrazněnou strukturu a jedinečný charakteristický vzhled. Tímto způsobem opracované dřevo dá každému plotu originální podobu a působí starobylým dojmem. Díky šetrnému ručnímu opracování je zachována nejhustší vrstva dřeva, která má nejmenší nasákavost vody a tím i nejdelší životnost. Plotovky mají tvar nepravidelného půlválce libovolného průměru, většinou 5 - 8 centimetrů, mezery mezi plotovkami jsou nejčastěji v rozmezí 5 - 7 centimetrů dle přání zákazníka.

Dřevěné ploty strojně frézované

Opracování dřeva je prováděno frézovacím strojem, čímž se docílí přesného a hladkého tvaru zpracovaného materiálu. Odstranění vrchní vrstvy dřeva ale způsobuje jeho vyšší nasákavost. Aby se eliminovala zvýšená nasákavost dřeva, doporučuje se kvalitní povrchová úprava dřeva.

Plotovky ve tvaru přesného půlválce se vyrábí o průměru 5 - 8 centimetrů, nejobvyklejší mezera mezi plotovkami bývá 5 centimetrů.

Dřevěné ploty strojně loupané

Při tomto strojním opracování je nejprve oddělena minimální možná vrstva materiálu a následně provedeno ruční dočištění tak, aby byla zachována nejkvalitnější vrstva dřeva. Plotovky mají tvar nepravidelného půlválce o libovolném průměru, obvykle v rozmezí 5 – 8 centimů, obvyklá mezera mezi plotovkami bývá 5 – 7 centimetrů.