Zámková dlažba na příjezdovou cestu a kolem domu

Zámková dlažba kolem domuPokud hledáte řešení pro nový přístupový prostor, či chcete oživit prostor okolo domu, který by vypadal elegantně, luxusně a hlavně plnil svůj účel, pak je zámková dlažba tou správnou volbou.

V současné době se zámková dlažba užívá hojně nejen na veřejných prostranstvích, ale nachází uplatnění i na soukromých pozemcích a její obliba stále stoupá. 

V zahradě a okolo domu ji lze použít na příjezdovou cestu k domu či garáži, na chodníky kolem domu, parkoviště, do dvora, na terasu apod.

Charakteristika zámkové dlažby

Zámková dlažba je složena z kamenů. Každý dlažební kámen má svůj tvar a tímto tvarem přesně zapadne do dalšího kamene (jako zámek). Díky tomuto puzzle složení dochází ke znemožnění rozpadu v případě, že by terén klesl.

Výhody zámkové dlažby

Zámková dlažba je vysoce odolná proti zatížení, je pevná a odolná proti vodě a mrazu, neklouže. Zámková dlažba se snadno udržuje. Zámkovou dlažbu lze jednoduše složit, ale i následně rozebrat a použít třeba na vydláždění jiného prostoru. Vybírat si můžete z mnoha tvarů a barev, které můžete libovolně kombinovat. Díky zámkové dlažbě můžete oddělit různé plochy Vašeho pozemku.

Výběr zámkové dlažby

Výběr zámkové dlažby nesmí vycházet pouze z designu, ale především z vlastností, které po ní požadujeme. Důležitá je odolnost a nosnost konkrétní dlažby, která vynikne především na větších a namáhaných plochách. Nosnost dlažby nezajišťuje pouze její tloušťka, ale také tvar jednotlivých částí, které při lepším zapadnutí do sebe zajistí větší odolnost zpevněné plochy. 

Dnešní zámková dlažba je ve většině případů vyráběna technikou vibrolisování, díky které se z ní dostane veškerá voda a spáry se dokonale uzavřou. Právě díky tomuto výrobnímu postupu je zámková dlažba mrazuvzdorná a velice odolná. 

Při výběru bychom neměli zapomenout ani na povrch dlažby. Budeme-li ji denně využívat k chození, měli bychom myslet na protiskluzový povrch. Ten zajistí bezpečnou chůzi i v zimních měsících. Dlažbu s hladkých povrchem pak využijeme tam, kde nám jde především o její vzhled.

Současná nabídka zámkové dlažby je barevně velmi romanitá. Moderní barvy jsou chemicky nezávadné, založené na oxidech železa, které vytvoří základní přírodní odstíny (černou, hnědou, červenou, žlutou). I ostatní barvy vycházejí z oxidů železa a jejich mísení. Tyto barvy jsou časově stálé a neblednou.

Oblíbené je mísení dvoubarevných tvarovek, je však možné skládat i nejrůznější geometrické vzory a optické pásy, které rozdělují nebo ohraničují záhony v zahradě. Je však třeba vybírat střídmě a vkusně a brát ohled i na dům, jeho fasádu či obložení a řešení plotu.